Standardy

Standardy pro plánování, stavbu a provoz koupacích jezírek a biobazénů

Asociace biobazénů a jezírek (ABAJ) je profesní sdružení, působící při Svazu zakládání a údržby zeleně od roku 2008. Dřívější název Sekce biobazénů, okrasných a koupacích jezírek byl změněn na Shromáždění členů dne 12. 2. 2014. Členové ABAJ schválili na svém zasedání také velmi důležitý dokument s názvem „Standardy pro plánování, stavbu a provoz koupacích jezírek a biobazénů“. V České republice totiž doposud neexistuje žádný technický popis základních principů čištění vody v koupacích jezírkách či biobazénech, ani definice základních typů jezírek tak, jako v ostatních zemích Evropy. Členové Asociace biobazénů a jezírek proto vypracovali tento základní dokument, mimo jiné proto, aby budovanými koupacími jezírky plnili očekávání zákazníků.  Koupací jezírko je totiž nadstandardní produkt , a pokud s ním uživatelé nebudou spokojeni, nemá šanci se na trhu z dlouhodobého hlediska úspěšně prosadit.  Dodržování „Standardů“ je dobrovolné, ale stavitelé jezírek, kteří se jimi budou řídit, budou stavět kvalitní funkční koupací jezírka bez nadměrného výskytu řas s čistou vodou, minimální potřebnou péčí a s nízkými provozními náklady na základě nejnovějších poznatků z oboru.

Bregenz 144 Bregenz 184

Oblast uplatnění

Tyto standardy upravují požadavky na plánování, stavbu, provoz a rekonstrukci uměle založených koupacích jezírek a biobazénů. Jedná se o zařízení, speciálně určená k plavání a koupání, izolovaná od podkladu, chráněná vůči okolnímu terénu, která jsou vybavena biologickým nebo biologicko-mechanickým čištěním (rostliny, živočichové, biofilm, mikroorganismy) s definovanými požadavky na kvalitu vody.

Předmětem těchto pravidel nejsou koupaliště vybudovaná na přirozených vodách, koupaliště, zahradní okrasná jezírka, rybníky pro chov ryb, rybníky s přítokem a odtokem, tůně a dezinfikované bazény. Předmětem těchto pravidel nejsou rovněž přírodní veřejná koupaliště (s biologickou úpravou vody) ve smyslu zákona 258/2006 Sb. Zákon o ochraně veřejného zdraví, tzn. veškerá komerčně využívaná koupací zařízení s biologickou úpravou vody. Základní principy čištění a požadavky však platí obecně. 

Standardy definují nejdůležitější pojmy a  obsahují  základní požadavky a ukazatele pro plánování, realizaci a údržbu koupacích jezírek a biobazénů.  Určují, co musí obsahovat dokumentace pro realizaci, včetně zajištění bezpečnosti.  Standardy popisují doporučené požadavky na materiály používané v koupacím jezírku či biobazénu, požadavky na izolaci od okolí, požadavky na hydroizolace. Důležitou součástí jsou doporučené fyzikální a chemické ukazatele pro plnící vodu a vodu v jezírku.  Nechybí informace o rostlinách vhodných do jednotlivých typů jezírek. Jsou zde také popsány základní kroky celoroční údržby koupacího jezírka či biobazénu. Samostatná kapitola je věnována doporučenému postupu při rekonstrukci nefungujícího jezírka."

 

Obsah

Oblast uplatnění                                                               

Definice koupacího jezírka, biobazénu                                           

Pojmy                                                                                         

Princip udržení kvality vody – faktory čištění vody             

Privátní koupací jezírka a biobazény, rozdělení podle typů  

Požadavky na plánování, realizaci a údržbu                       

Požadavky na objekty                                                      
Požadavky na projekt                                                                  
Doporučené kvalitativní ukazatele                                     
Speciální požadavky na koupací jezírka                                        
Speciální požadavky na biobazény                                   
Péče o koupací jezírka a biobazény                                              

Rekonstrukce koupacích jezírek a biobazénů                                 

Shrnutí                                                                                         

 

Definice koupacího jezírka, biobazénu

V první kapitole je jsou definovány dva základní pojmy – koupací jezírko a biobazén. Z hlediska hydrobiologického můžeme tato zařízení chápat, jako společné prostředí určitých složek biocenózy (vodních rostlin, zooplanktonu, řas, bakterií v regenerační zóně nebo filtrech), tedy soubor všech vlivů, které vytvářejí životní prostředí, především rovnováhu všech zde žijících organismů.

Udržování čistoty vody je výlučně věcí ekosystémových oběhů mikroorganismů a makroorganismů, které mohou být podpořeny technickými opatřeními. V zásadě jde o minimalizaci obsahu fosforu a zároveň udržení poměru živin v prostředí pro zdárný růst rostlin a biofilmu. Zároveň musí být nastaveny stabilní podmínky pro chemicko-biologickou rovnováhu.

Koupací jezírka jsou uměle založené nádrže se stojatou vodou, bez přítoku, využívaná pro plavání a koupání. Jsou limitovaná obsahem fosforu, přičemž voda je čištěna činností zooplanktonu a sedimentací. Jsou rozdělena na užitkovou a regenerační zónu. K vynášení živin dochází pravidelným řezem rostlin a odstraňováním sedimentu. Z hlediska obsahu živin splňují koupací jezírka mezotrofní prostředí (obsah Pcelk do 0,035 mg/l).

Biobazény (přírodní bazény) jsou uměle založené nádrže s cirkulující vodou, limitované obsahem fosforu, bez přítoku, využívané pro plavání a koupání. Čištění vody zajišťuje převážně nárůst biofilmu na substrátu vystavenému náběhovému proudění ve vlastních biofiltrech. K vynášení živin dochází odběrem biofilmu a sedimentu. Z hlediska obsahu živin splňují biobazény oligotrofní prostředí (obsah Pcelk do 0,010 mg/l).

Čištění stojatých vod sedimentací nelze kombinovat s čistícími technologiemi, které využívají čerpadla, filtry atd. Pokud ve vodách se sedimentací probíhá cirkulace vody přes štěrkové vrstvy, vznikají ve zvýšeném množství řasy a biofilm. Sedimentace a filtrační technika biofilmového filtru se tedy vzájemně vylučují.

Vzhledem k neslučitelnosti těchto technik je v praxi nutné rozlišovat mezi koupacími jezírky a biobazény.

 

Standardy jsou k dispozici na www.abaj.cz.

Standardy definují nejdůležitější pojmy a  obsahují  jsou základní požadavky a ukazatele pro plánování, realizaci a údržbu koupacích jezírek a biobazénů.  Určují, co musí obsahovat dokumentace pro realizaci, včetně zajištění bezpečnosti.  Standardy popisují doporučené požadavky na materiály používané v koupacím jezírku či biobazénu,  požadavky na izolaci od okolí, požadavky na hydroizolace. Důležitou součástí jsou doporučené fyzikální a chemické ukazatele pro plnící vodu a vodu v jezírku.  Nechybí informace o rostlinách vhodných do jednotlivých typů jezírek. Jsou zde také popsány základní kroky celoroční údržby koupacího jezírka či biobazénu. Samostatná kapitola je věnována doporučenému postupu při rekonstrukci nefungujícího jezírka."