Zahrada desetiletí

zahrada desetileti_RGB  Zahrada desetiletí sponzoři

Těsným vítězem ankety Zahrada desetiletí je přírodní zahrada v podhůří Beskyd

 

Svaz zakládání a údržby zeleně připravil unikátní soutěžní anketu Zahrada desetiletí, ve které mohla hlasovat odborná i laická veřejnost pro zahrady nominované na základě úspěchů v soutěži Zahrada roku v letech 2004-2014. Cílem ankety bylo představit veřejnosti kvalitně vyprojektované a realizované zahrady, zmapovat trendy při tvorbě zahrad v uplynulém desetiletí a zjistit, jaké typy zahrad jsou dnes v oblibě.

 

Hlasování bylo dramatické do posledních minut, první dvě zahrady nakonec dělilo pouhých dvacet hlasů. Celkem 3465 hlasů vyneslo na první místo zahradu v podhůří Beskyd, kterou projektovala Ing. Magda Fialová Cigánková a realizovala firma Ivánek-Zeman v.o.s.

Druhé místo se ziskem 3 445 hlasů obsadila přírodní zahrada ve Vonoklasech, dílo ateliéru FLERA s.r.o. Pomyslný třetí stupínek patří zahradě u vily Sněženka v Praze – Zbraslavi, kterou projektovala Ing. Jana Pyšková a realizovala firma Zahradní Architektura Kurz s.r.o.

Zahrady, o kterých se v anketě hlasovalo od 1. dubna do 10. června 2015, jistě nepředstavují běžnou úroveň zahrad v České republice.  Jsou to zahrady, které již jednou ocenila odborná porota. Ta ovšem nikdy neměla možnost porovnávat zahrady v jednotlivých letech mezi sebou, tuto jedinečnou příležitost nyní veřejnost měla. Právo účasti v anketě si vysloužili tvůrci třiceti zahrad, které se v soutěži Zahrada roku umístili v letech 2004-2014 na prvních třech místech. Jedinou podmínkou k registraci do ankety byl souhlas majitele zahrady.

Do ankety bylo nakonec zaregistrováno osmnáct zahrad napříč všemi ročníky. Zahrady malé i velké, zahrady v řadových zástavbách i u domů stojících osamoceně. Zahrady nákladné i méně nákladné, zahrady ve velkých městech i v malých obcích.

Pro anketu byla vytvořena webová stránka www.zahradadesetileti.cz, kde byla každá zahrada představena krátkým textem, výkresem zachycujícím rozvržení zahrady a deseti fotografiemi. Podklady na webovou stránku dodávali autoři projektů zahrady společně s realizačními firmami. Na fotografiích je možné sledovat, jak se v průběhu let mění požadavky majitelů, jaké se objevují nové technologie, jaké jsou současné trendy.

Hlasování bylo elektronické, z jedné IP adresy bylo možné hlasovat pro každou zahradu 1x za 30 dnů, takže dvakrát po dobu trvání ankety. Počet zahrad, kterým mohl jeden hlasující přidělit svůj hlas, nebyl omezen. Každou zahradu bylo možné ohodnotit jednou až třemi hvězdičkami.

V anketě se nakonec sešlo téměř 14 000 hlasů. Webová stránka dosáhla 10 000 návštěv, jedna návštěva trvala více než tři minuty. Výsledky ankety byly vyhlášeny v rámci Víkendu otevřených zahrad 13. června 2015 v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně. Na výsledky i nominované zahrady se stále můžete podívat na stránce www.zahradadesetileti.cz

Očekávání, že anketa ukáže, jaké jsou v současnosti nejoblíbenější trendy, se tak úplně nenaplnilo. Mezi nejvýše oceněnými jsou zahrady nejrůznějšího charakteru prostě co člověk, to názor a jiný vkus. Není ale důležité, která zahrada v anketě zvítězila. Důležité je, aby si současní i budoucí majitelé zahrad uvědomili, že tvorba zahrady je proces, který by měli svěřit odborníkům – zahradním architektům a kvalitním zahradnickým firmám. Jedině tak získají zahradu, která se může jednou stát třeba i zahradou desetiletí.

FOTOGALERIE

1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
1. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
2. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo
3. místo