2021 Krnov

Lipová ratolest 2021 – soutěž mladých zahradníků

Krnov, 21.-23. září 2021

 Ok-Zahrady-Logo-Full-Color

Generálním partnerem soutěže je firma OK Zahrady s.r.o.

 

Výsledky

Zlatá medaile

Střední odborná škola Jarov, Daniel Marek, Petr Kabát, Václav Peroutka

 

Stříbrné medaile

Střední škola zahradnická Kopidlno, Jana Lambertová, Lucie Živnůstková, Michal Cudlín

Česká zahradnická akademie Mělník – střední škola a vyšší odborná škola, Matěj Širc, Michal Papež, Markéta Kulichová

Střední zahradnická škola Ostrava II., Veronika Harazimová, Jakub Křivánek, Adam Slovák

Střední zahradnická škola Rajhrad, Jiří Jelínek, Lukáš Gärtner, Šimon Beneš

 

Bronzové medaile

Střední zahradnická škola Ostrava I., Eliška Šeděnková, Amálie Vaculíková, Antonín Gavron

Střední škola zahradnická a technická Litomyšl, Kamila Burešová, Kateřina Luňáčková, Anatolii Oleksii

 

Čestné uznání

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť

Adam Jedlička, Dominik Hajtman, Nela Šimandlová

 

Zvláštní cena

Sekce Mladých zahradníků, Václav Koudelka, Michaela Samcová, Adam Miler

 

LIPOVÁ RATOLEST 2021 – soutěž pro mladé zahradníky

Již dvanáctý ročník soutěže pro studenty středních zahradnických škol Lipová ratolest se uskuteční od úterý 21. do čtvrtka 23. září v Krnově jako součást Landscape festivalu. Deset soutěžních družstev z celé České republiky upraví za tři dny plochu u stávajícího dětského hřiště v kosteleckém parku. Přijďte soutěžící podpořit, je radost sledovat adepty zahradnické profese, s jakým zaujetím jim pod rukama vzniká kultivovaný veřejný prostor, který bude sloužit obyvatelům Krnova.

Cílem soutěže, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně v různých městech České republiky již od roku 2008, je zvýšit kvalitu a zručnost budoucích zahradníků, ukázat školám, jak se mění profese zahradníka-krajináře a předvést také veřejnosti, že pro tuto profesi je potřeba zručnost, inteligence a vysoké pracovní nasazení. Na rozdíl od mnoha podobných profesních soutěží zůstává práce mladých zahradníků zachována po delší čas. Soutěž se vždy koná na veřejném prostranství, které je v majetku spolupořádajícího města.

 

sponzori_2021-page-001

Soutěžní plochy budou umístěny na východní straně parku, kde se nachází dětské hřiště, které je nepříliš vhodně začleněné do terénu. Cílem soutěžního návrhu je zakomponovat stávající herní prvky do nově vzniklého rozsáhlejšího dětského hřiště, které lépe naváže na terén a blízkou cestu, díky čemuž se stane organickou součástí parku.

Stavební úpravy by měly navázat na stávající terénní zvlnění vytvořením malého „apendixu“ valu, jehož úkolem je částečně vizuálně rozdělit spodní část hřiště, čímž vznikne prostor pro tunel mezi navrženými pískovišti. Druhou částí intervence je zbudování stezky pro bosé nohy. Jde v podstatě o ohraničený povrch cesty upravený přírodním materiálem (šišky, písek, oblázky, kůra, jehličí, kamínky, větvičky apod.) tak, aby poskytl bosým chodidlům rozličnou škálu hmatových a stimulačních vjemů. Stezka připomínající svým tvarem hada se stane zajímavým architektonickým prvkem.

Stezka bude obklopena trvalkovými záhony přírodního charakteru a skupinami keřů. Pro účely soutěže byl prostor rozdělen na deset dílčích částí, které mají přibližně stejnou výměru a obsahují stejné pracovní úkony. Soutěžící z deseti tříčlenných družstev vyhotoví část bosého chodníku, osadí do terénu lavičku nebo odpadkový koš, založí trvalkový záhon, který osází trvalkami, vysadí keře a pokryjí část terénní vlny trávníkovým kobercem. Po celou dobu bude jejich výkony sledovat a hodnotit odborná porota, která po skončení soutěže ocení ty nejlepší. 

 

Časový harmonogram: 21. 9. – soutěž 13.00-17:00, 22.9. – soutěž 9.00-16:00, 23.9. – soutěž 9.00-12:00,

Slavnostní vyhlášení výsledků 23.9. 2021 ve 14.00

 

Jarov
Jarov
Ostrava
Ostrava
Mělník
Mělník
Kopidlno
Kopidlno
Rajhrad
Rajhrad
Litomyšl
Litomyšl
Sekce mladých zahradníků
Sekce mladých zahradníků