2009 Brno

Ve dnech 20.-21. dubna 2009 uspořádal SZÚZ druhý ročník soutěže mladých zahradníků -studentů a učňů středních odborných škol a učilišť. Devět dvoučlenných družstev ze šesti zahradnických z celé republiky realizovalo v Národním stavebním centru EDEN u brněnského výstaviště svůj sadovnický projekt, který jim SZÚZ dodal 3 týdny před soutěží.
 
Škola
Jméno účastníka
Jméno účastníka
SOU strojírenské a lesnické Šternberk
Renata Schwanová
Eva Dostálová
SOŠ zahradnická a SOU Rajhrad
Martin Sobotka
Jiří Machala
Střední zahradnická škola Ostrava, Hulváky
Mateusz Glasc
Ondřej Nový
SOŠ zahradnická a SOU Rajhrad
Daniela Musilová
Václav Krejčí
Střední škola zahradnická Litomyšl
Pavel Stahoň
Jakub Nguyen
VOŠ a Střední zahradnická škola Mělník
Jana Tesařová
Roman Špaček
Střední škola zahradnická a zemědělská A.E.Komerse, Libverda
Zdeněk Skála
Jan Vosyka
SOŠ veterinální,mechanizační, zahradnická České Budějovice
Karel Koktavý
Markéta Slováková
SOŠ zahradnická a SOU Rajhrad
Jitka Valová
Jaroslav Srbecký
                                       „      
Podle projektové dokumentace muselo družstvo na svém úseku za dva dny upravit terén, navozit a rozprostřít trávníkový substrát, vysadit strom a živý plot, vydláždit niku pro lavičku, položit kobercový trávník a založit květinový záhon. SZÚZ zajišťoval také letos soutěžícím lehkou mechanizaci a veškerý materiál, studenti si přivezli pracovní oděvy, ruční nářadí, květiny, bojového ducha a chuť zvítězit.

Letošní „Lipová ratolest“ přinesla nejedno překvapení. Svaz zaznamenal zvýšený zájem škol. O účast v soutěži se zajímali někde dokonce přímo studenti a školy své studenty na letošní druhý ročník soutěže dokonce připravovaly.

 
Ani jeden odborník, kterého svaz oslovil, neodmítl účast v porotě, i když to znamenalo opustit na dva dny ateliér či zahradnickou firmu v době, kdy je v „v zelené branži“ nejvíc práce. V porotě se sešli:
Ing. Helena Finstrlová (Projekce zahradní, krajinná a GIS,Brno)
Karel Fučík (PARK sadovnické a krajinářské úpravy v.o.s., Dukovany)
Ing. Tomáš Gabriel (GABRIEL s.r.o., Litoměřice)
Rostislav Ivánek (Ivánek-Zeman v.o.s, Frýdek-Místek)
Aleš Kurz (Zahradní Architektura Kurz s.r.o., Praha)
Ing. Marie Straková (Agrostis Trávníky, s.r.o. , Rousínov)
Ing. Jiří Šimka (Zahradnictví Šimková s.r.o., Bystřice)
Ing. Jaromír Opravil (ZAHRADA Olomouc s.r.o., Olomouc)
Ing. Jiří Bednář (KB BLOK systém s.r.o., Postoploprty, pobočka Brno
 
Soutěž podpořila také letos brněnská Projekce zahradní, krajinná a GIS s.r.o.
Ing. Helena Finsterlová a Ing. Anna Vysloužilová nejenom vypracovaly jako loni bez nároků na honorář soutěžní projekt, ale respektovaly beze zbytku téměř nesplnitelné zadání, aby každé družstvo mělo ke svému úseku dobrý přístup, aby mělo srovnatelné pracovní podmínky, a aby z těch 9 asi 20 m² velkých políček vznikl nakonec parčík, který bude  po soutěži zdobit prostranství mezi vzorovými domy, které svazu nabídlo pro soutěž Národní stavební centrum Eden.
 
Našly se sponzorské firmy, které chápaly, že cílem soutěže studentů zahradnických škol a učňů je získat pro obor mladé lidi, že svaz jako nezisková organizace finančně neunese náklady na pořízení takové spousty materiálu a proto, i když se dnes skloňuje ekonomická krize ve všech pádech, věnovaly pro soutěž materiál případně svůj čas.
 
Soutěž sponzorují v roce 2009  tyto firmy:
Stromy (9 ks) – mezi břehy s.r.o.,Kobercový trávník (140 m²) – Ing. Jiří Vrbas, firma Květ,Substráty, kůra – RAŠELINA a.s.,Dlažba 25 m² - KB BLOK systém s.r.o.
Obrubníky – Zahradnická činnost Bc. Radka Hynková, Keře, štěrky, obrubníky – GABRIEL s.r.o.,Vytyčení, vyměření, poskytnutí mechanizace – PARK v.o.s
Hnojiva – AGROSTIS s.r.o., Půdní kondicionér – TERRACOTEM s.r.o.,Kůly, úvazky, ochrana kmene – ZAHRADA Olomouc s.r.o.
 
Příjemným překvapením byly přátelské vztahy studentů, kteří si dokázali i v soutěžním zápalu kolegiálně pomáhat, když někomu síly nestačily.  Soutěž je bavila a výborně vycházeli se svými pedagogy a mistry odborného výcviku, kteří je na soutěž doprovázeli. Ti měli své studenty jenom sledovat ostřížím zrakem, ale samozřejmě jim to ani letos nedalo a tu a tam přiložili ruku k dílu.
 
Pozoruhodný byl malý zájem novinářů a  televize. Často čteme a slyšíme, jak dnes odborné střední školy a učiliště bojují o dobré žáky, jak bude mít naše společnost brzy nedostatek dobrých řemeslníků a techniků. Jak je musíme získat.Všem redakcím celostátních deníků, České televizi i Českému rozhlasu a krajskému tisku dodali organizátoři v předstihu pozvánky, podrobné informace o soutěži i snímky z loňského zápolení mladých zahradníků. Kromě toho vedle soutěže na brněnském výstavišti právě začínal mezinárodní stavební veletrh. O soutěži se zmínily jen Lidové noviny, Právo a redaktorka brněnského rozhlasu Marcela Vandrová hovořila o soutěži s Ing. Šimečkovou v pořadu Apetit.
 
Vrtošivý duben se umoudřil a věnoval „Lipové ratolesti“ dva slunečné dny, aby organizátoři a někteří porotci zaplašili vzpomínky, jak se při loňské soutěži brodili blátem a na závěr prvního dne plachtami zakrývali záhony, aby jim přes noc neuplavaly.
 
Je pondělí 20.dubna 2009. Osmnáct mladých lidí se po slavnostním zahájení v 10 hodin pouští do úpravy terénu. Hlavní organizátorka soutěže a ředitelka SZÚZ Jana Šimečková se taktně stahuje do pozadí, protože ví, že  kamenitý pozemek, na kterém tak obětavě  rozměřoval a ohraničoval  9 soutěžních políček člen představenstva Karel Fučík, by kvalitou půdy vyděsil i otrlého zahradníka. Staré přísloví však praví:darovanému koni na zuby nehleď! Tak si nakonec řekli, že si studenti na soutěži vyzkoušejí, s čím se budou občas potýkat v praxi. A to kolem nich nebude pobíhat ochotný Ondřej Vejmelka, obchodní manager INSPIRACE, který pomáhal při organizaci soutěže. Ten jako bývalý technik dovedl soutěžícím včas podstrčit takový nástroj, který jim práci usnadnil..
POZOR! PŘEKVAPENÍ! Při hloubení prvních jam na sázení stromů odkryl pozemek nepochopitelně položené kabely, které tam vůbec neměly být. Ing. Finstrlová s ostatními zkušenými porotci upravila pohotově projekt, aby se, proboha, nikomu nic nestalo.Starost o bezpečnost práce je jedním z hodnotících kritérií soutěže, ale tohle bylo opravdu nečekané. Studenti však zvládli nečekanou situaci znamenitě.
„Lipová ratolest“ musí mít nějaké magické kouzlo. Porotci se nejenom neztrácejí, ale naopak jako by je ta soutěž elektrizovala, pobíhají od prvního úseku k poslednímu. Nikdo se nedívá na hodinky, nelituje času, netváří se otráveně. Aleš Kurz  se právě chopil krompáče a dokazuje soutěžícím se dá udělat pro stromy dostatečně velká jáma, i když ho přesvědčují o opaku. Ing. Opravil, předseda SZÚZ má už plný blok poznámek a souhlasí s Ing. Strakovou, že ji ten pohled na šikovné a zaujaté mladé lidi musí každého přesvědčit o smyslu zahradnického povolání. Rostislav Ivánek klečí na položeném trávníkovém koberci a prověřuje, je-li správně položen. Ing.Jiří Bednář z KB Bloku uznale pokyvuje hlavou, protože studenti slušně vydláždili niku pro lavičku. Jenom na budoucí ročník by potřebovali soutěžící speciální nářadí. Od stolku, kde si studenti odvažují hnojivo pod trávníkový koberec, je slyšet smích. Ing. Straková si je dobírá, že zahradnické dovednosti jim jdou daleko lépe než počítání potřebného množství hnojiva. Ing. Šimka a Ing. Gabriel se shodli, že pro příští ročník navrhnou, aby na jednotlivé operace byl časový limit a aby se zjednodušilo systém bodování.
 
Ani druhý soutěžní den neochabovalo nadšení chlapců a dívek, i když v pondělí večer trochu ponocovali. Na společenském večeru, který svaz uspořádal ve školní jídelně rajhradské zahradnické školy díky vstřícnosti ředitele PaeDr. Markovi Kňažíkovi, se konečně mohli blíže seznámit a prý se dobře pobavili. Ani stopu únavy jsem na nikom nezaznamenala,.soutěžili jako o život. Opatrně, abych nenarušila finální kmitání kolem výsadby květinových záhonů, jsem se šla pozdravit s pedagogy, se kterými jsem se zde setkala už na loňské soutěži. S paní Bc. Kocourkovou ze Šternberka jsme se zasmály, že díky loňským zkušenostem letos už nepostává u svých soutěžících studentek v slušivém mysliveckém kostýmku. Prozíravě si oblékla rifle, protože se zná. Ani ona, ani její kolega prý to dlouho nevydrží a i letos přiskočí svým děvčatům na pomoc, ačkoliv za ten rok se z loňských vyjukaných učnic vypracovaly na skutečné zahradnice. Z Českých Budějovic letos přijela do Brna celá výprava. Soutěžící- Karla a Markétu- doprovázely jejich profesorky Ing. Kočí a Ing. Vaněčková, ale fandit jim přijeli také loňští vítězové „Lipové ratolesti“ Marek Slovák a František Zíka. Dnes už sice studují na zemědělských vysokých školách v Budějovicích a v Brně, ale vědí o všem, co se na jejich mateřské střední škole šustne. Mailují si totiž se svou bývalou profesorkou Ing. Kočí. Ne každý pedagog se může pochlubit, že mu píší bývalí žáci. A že obor, který si zvolili, je natolik zajímá, že vyzvou letos při soutěži svou kantorku, aby s nimi zaskočila vedle do parčíku, který realizovali při loňské soutěži.“Ty keře totiž už opravdu potřebují ostříhat!“
Do závěru soutěže jsem se s oběma studenty bavila ještě několikrát. Dokonce mně přinesli poznámky, co by se dalo příště vylepšit a dozvěděla jsem se také, co by se chtěli učit jinak na svých vysokých školách.Výuka praktických dovedností jim tam chybí. Chtěli by si totiž jednou založit moderní firmu, potřebují všechno umět, mají-li dobře šéfovat. Také by rádi o prázdninách pracovali v zahraničí, nejraději v Holandsku nebo v Japonsku. Na ně si vzpomenu, až zase uslyším, jak jsou mladí lidé lhostejní!
Soutěž skončila, porotci odevzdali svá bodová hodnocení. Než Ing. Šimečková s asistentkou Luckou Vyroubalovou spočítá výsledky, obcházejí soutěžící, aby jim začerstva pověděli, v čem chybovali a co se jim podařilo. Vyhlášení vítězů se posunulo - je tady problém! Letošní výkony všech soutěžících byly tak vyrovnané, že vyhlásit pouze tři oceněná družstva by nebylo spravedlivé.  Nakonec je oceněných družstev pět, ale pochvalu si zaslouží všichni.     
lipová ratolest 2009
lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009
Lipová ratolest 2009