Inspirace - aktuální číslo

Číslo 1/2022 vychází  20.3. 2022

Inspirace 1_2022_Stránka_01    

 
Články do prvního čísla Inspirace vznikaly ještě před válkou na Ukrajině, proto se mohou zdát úvahy o krajinářské architektuře v první čtvrtině 21. století nereálné, když z úst různých odborníků slyšíme, že Green Deal je možná mrtev. Věřím však, že tomu tak není. Nebylo jednoduché dokončovat časopis, který se vztahuje k oboru, jehož podstatou je tvořit a zlepšovat lidem prostředí pro život ve chvílích, kdy o pár set kilometrů dál zuří válka. Člověk přemýšlí, jestli vůbec bude někdo mít chuť články číst. Psychologové ale říkají, že důležité je nepřestat žít svůj každodenní život. Proto doufám, že jarní číslo Inspirace čtenáře potěšilo a obohatilo. 
 
V prvním čísle jsme se vydali za hranice měst a obcí, a to do lesů, luk a polí. V článku Pestrá krajina jsme čtenářům představili osvícené farmáře zvelebující krajinu, ve které citlivě hospodaří. O tom, jak je také možné přistoupit k obnově lesa pojednává příspěvek Ondřeje Šimečka Zdravý les s obrostlými pařezy. Tato témata s naším oborem nesouvisí jenom zdánlivě, o čemž se můžete přesvědčit v článku Petra Mičoly Krajinářská architektura v první čtvrtině 21. století
V rubrice Voda ve městě jsme zavítali do parku Okružní v Prostějově, který získal v loňském ročníku soutěže Park roku 2021 Cenu děkanky Zahradnické fakulty MENDELU za novátorský počin založení parku na principech modrozelené infrastruktury. Park totiž vznikl ještě před výstavbou obytných domů a je koncipován jako retenční území pro dešťovou vodu svedenou jak ze střech budoucích domů, tak z celého území.
Tématu trvalek se po delší době opět ujal Adam Baroš a to článkem „Širokospektrální“ pereny. Zároveň v prvním čísle Inspirace již tradičně představujeme Trvalku sezóny, kterou je pro letošní rok podzimní sasanka.  
V rubrice Technologie se tentokrát věnují autoři Lukáš Štefl a Taťiana Kuťková krátkodobým záhonům květin, zejména letniček. Aby záhony květin plnily funkce, které od nich očekáváme a byly zdrojem radosti všech, kteří daný prostor užívají, je nutné jak při jejich zakládání, tak i při navazující péči dodržet osvědčené postupy a vyvarovat se postupů neosvědčených. Základní přehled osvědčených postupů přináší tento příspěvek.
Květiny nejenom zkrášlují parky a zahrady, ale také jsou sužovány nejrůznějšími neduhy, o čemž se můžete přesvědčit v článku Ivany Šafránkové Choroby pivoňky
Nechybí ani obvyklé právní okénko Břetislava Martínka, ve kterém tentokrát reaguje na prosbu čtenářky, zda bychom se mohli v rubrice Právo věnovat možnostem, jak se lze bránit proti neoprávněným negativním recenzím či vyjádřením na internetu či sociálních sítích.
Rubriku Ekonomika tentokrát věnoval Rostislav Ivánek zmlazovacímu řezu keřů a postupům, jak tuto pracovní operaci správně kalkulovat. Na konci článku vyzval takto čtenáře Inspirace k aktivitě: 
Úkol pro ty, které zajímá ekonomika v oboru ZAKA anebo pro pozorné čtenáře časopisu Inspirace: Napište, kolik si myslíte, že byly na této zakázce náklady na štěpkování 1 m3 štěpky?... Záměrně to neuvádím, aby se aktivní formou prověřilo, jestli někdo články v Inspiraci čte a pracuje s nimi, což by byla nejlepší odměna pro autory, redakci a celou profesní organizaci SZÚZ. Děkuji všem, kdo napíšete, může být i cokoliv jiného k problematice nákladů při zmlazování keřů nebo vůbec ekonomice v oboru ZAKA.
 
Jana Šimečková, šéfredaktorka
 

Roční předplatné činí 260 Kč a zahrnuje 4 vydání. Pro možnost objednání předplatného klikněte ZDE.

Všichni členové SZÚZ dostávají v rámci členství jeden výtisk zdarma do svých poštovních schránek. Časopis vychází pouze v tištěné podobě.

ZR 2020 titulka