Rapid Orbito

RAPID ORBITO POPRVÉ V ČESKÉ REPUBLICE

Světovou premiéru při praktických ukázkách a práci s několika druhy nářadí si odbyl nový model víceúčelového hydrostatického jednoosého nosiče nářadí Rapid Orbito při 2. mezinárodní odborné výstavě inovativních technologií pro práci o zeleň, dřeviny a veřejných ploch ve dnech 22. - 23. 5.2013 v České republice na vyškovském sportovním letišti. Zájemci si tak mohli prohlédnout stroj nové dimenze s několika patenty a inovativními prvky. 

Nosič nářadí Rapid Orbito byl poprvé oficiálně představen v listopadu na podzim loňského roku u příležitosti výstavy AGRAMA ve švýcarském Bernu, kde bylo oznámeno jeho uvedení na trh v roce 2013. Jde o šestý model, který rozšíří a obohatí nabídku dosud vyráběných švýcarských jednoosých nosičů Rapid. Tato švýcarská firma zahájila výrobu před více než osmdesáti lety a ve výrobě jednoosých hydrostatů zaujímá místo světového lídra.

Firma vyrábějící všestranné jednoosé nosiče působí pod názvem Rapid Technic AG, sídlí v městečku Killwangen nedaleko Curychu a momentálně zaměstnává 130 lidí.

Značka Rapid se může pochlubit tím, že při konstrukci strojů využívá z 80 procent vlastních komponentů a dodavatelským způsobem řeší pouze pneumatiky a motory. U jednoválcových motorů je dodavatelem značka Subaru, dvouválcové motory dodává firma Briggs & Stratton Vanguard. Výrobní závod dodává některé komponenty i dalším výrobcům jednoosých nosičů. V současnosti tak jde bezesporu o největšího výrobce jednoosých nosičů s řídítky otočnými doleva  a doprava o 20 až 30 stupňů, či malotraktorů s otočnými řídítky o 180 stupňů s hydrostatickým pohonem. Každým rokem se jich vyrobí přes 2000 kusů a k tomu je nutné připočíst širokou škálu originálního příslušenství pro letní i zimní nasazení.

 

IMG_0787 5

Jak uvedl u příležitosti představení nosiče Rapid Orbito obchodní ředitel firmy Francisco Jiménez, při vývoji nových typů nosičů sází značka na multifunkčnost. „Každý rok bychom chtěli přicházet na trh s nějakou novinkou, proto hodně investujeme do vývoje a inovací. Chceme, aby naše stroje byly využitelné v období celého roku.

Kompaktní a výkonný jednoosý všestranný nosič nářadí Rapid Orbito má několik technických inovací vycházejících z každodenních potřeb a požadavků uživatelů a zkušeností z praktického profesionálního nasazení stroje v komunální a zahradní sféře i při realizacích zahrad. Pohonnou jednotkou nosiče Orbito je benzínový dvouválcový motor Briggs & Stratton Vanguard s výkonem 21 koní. Do budoucna se počítá s rozšířením nabídky tohoto modelu o stroje s benzínovými motory s přímým vstřikováním a výkonu 23, 25, 27 a 30 koní při dosažení optimálního točivého momentu a nízké spotřebě paliva. Motor je standardně vybaven elektrostartérem včetně možnosti reverzního startu se svahovou dostupností 100 %.

Hydrostatický systém pojezdu umožňuje obsluze pracovat rychlostí 0 až 8 km/h při jízdě vpřed a 0 až 4 km/h vzad. Vývodový hřídel pracuje v závislosti na typu agregovaného nářadí a podmínkách s 700 nebo 1000 ot/min.

Pro agregaci nářadí lze využít přídavné hydrauliky s rychloupínacími spojkami, která nechybí ani na sériově vyráběných strojích. Nosič tak může pracovat bez problémů s rotačními branami, půdní obracecí frézou, sněhovou radlicí a frézou, nebo zametacím kartáčem. Externí hydraulika s pracovním tlakem 150 bar je rozvedena do dvou dvojčinných pozic. 

S portálovou osou těžiště lze během jízdy i práce s nářadím pohybovat. Pouhým stlačením tlačítka je lineárně stavitelná hydraulickým válcem v rozmezí 150 mm. Těžiště se mění podle právě používaného nářadí. Díky tomu je stroj adaptabilnější při práci v těžkém terénu, lze využít maximální trakci, práce je bezpečnější, zlepšuje se ovladatelnost nosiče a snadnější je i výměna nářadí.

Velký důraz kladli konstruktéři na ergonomické řešení ovládání funkcí a řízení nosiče. Řízení stroje je řešeno aktivními hydraulickými pákami, řídicí páky jsou bez použití nářadí nastavitelné výškově v jedenácti polohách, bočně je možné nastavení do třech poloh v rozmezí +/- 22 stupňů. Řidítka jsou vybavena integrovanými senzory pro oboustrannou možnost bezpečnostní funkce v poloze tzv. „mrtvého muže“.

IMG_0767 DSC_6337

Premiérou je dvojí systém zatáčení. Obsluha může využít buď aktivního systému řízení bez použití páček, kdy je stroj ovládán pouhým dotykem rukou a jejich směrovým pohybem a tlakem do řidítek. Tím dochází k přibrzdění hydromotoru jedné strany nosiče. Druhou možností je využití aktivních ovládacích páček umístěných na obou stranách řidítek. Při tomto způsobu ovládání nosič zatáčí proporcionálním stlačením páčky jedné strany, při kterém dochází k přibrzdění hnacího kola. Toto přepínání lze činit během jízdy podle aktuálních podmínek okolního terénu. Oba uvedené případy mohou vést až k protisměrnému otáčení brzděného kola. Tím je aktivován systém ZERO-TURN, při němž se díky protisměrnému otáčení jednoho z kol nosič otočí s nulovým poloměrem otáčení na místě.

Díky svému výkonu a technickým parametrům je jednoosý víceúčelový nosič Rapid Orbito určen pro nasazení i ve velmi těžkých pracovních podmínkách v agregacích s těžkým nářadím (sněhová fréza Zaugg s pracovním záběrem 100 cm, půdní obracecí fréza se záběrem až 125 cm, mulčovače s pracovními záběry do 145 cm apod.).

Pro Českou republiku a Slovensko má generální zastoupení produktů s označením Rapid kopřivnická společnost AGROCAR s.r.o. s širokou sítí regionálních prodejců.

Pro další informace kontaktujte pana Milana Hrubého, AGROCAR s. r. o., Česká 685/33, 742 21 Kopřivnice
Tel.: 777 881 116, E-mail: milan.hruby@agrocar.cz, www.agrocar.cz

 

Článek je uveřejněn v časopise Inspirace 2/2013.