Jaromír Nigrin

Narodil jsem se: 7. 8. 1980.


Vyrůstal jsem v paneláku na Žižkově. Byly to podnikové byty, kde jsme se všichni znali. Rodičové pro všechny děti pořádali různé soutěže, dělali jsme táboráky a lítali venku, to je dneska nepředstavitelné.


Proč jsem si zvolil obor zahradnictví: Mám rád vše živé a jsem líný chlap. Zahradnická škola byla jen tři zastávky MHD od domova. To jsem ještě netušil, že když je práce koníčkem, strávím s ní denně radostně třeba 14 hodin.


Rodinná tradice: Máme chalupu s velkou zahradou a babička byla vášnivou zahrádkářkou. Když jsem jezdil po školkách, sháněl jsem pro ni, co si přála. Dědeček se staral o potok a všechny překážející větve pečlivě svazoval a já si na nich potom zkoušel první řezy.


Vzdělání: ISŠZ Malešice, po sloučení se školou na Jarově jsem na protest odešel na Bohemia Regia s.r.o. Mám jeden neukončený ročník na MENDELU v Brně, ale škola mi dala pro život to nejvíc, co mohla – milující manželku Petru, skvělé kamarády a kolegy a nové obzory.


Žiji: Sehnali jsme krásný pozemek kousek za Benešovem, v srdci vesnice a při tom s dostatkem místa i soukromí. Z jedné strany se díváme na náves a za námi je pole a les. Začali jsme rekonstrukcí stodoly a současně plánovali dům. Byla to krásná a náročná doba, kdy si člověk sám před sebou musí stále obhajovat, co vlastně opravdu chce a co je jen módní hit. Měli jsme fantastické architekty, kteří se pořád ptali a my zvažovali, kam směřujeme. To je zkušenost, kterou se snažím přenést i do realizací zahrad.


Koníčky: cyklistika, běhání, plavání – snad na ně bude zase víc času.


Podnikám: Již na střední škole jsem trávil hodně času na brigádách, v létě i během školního roku. Prošel jsem mnoha firmami a naučil se hodně odborných i provozních zkušeností. Chtěl jsem být součástí kolektivu v jedné z těchto firem, kde mám stále spoustu dobrých kamarádů, ale začal jsem realizovat a zákazníků přibývalo. Na zaměstnání zatím nikdy nedošlo.  Začal jsem podnikat hned po skončení letního semestru, 1.6.2002. Mám rád menší kolektiv, kde je možné dosáhnout vyšší kvality. Při větších zakázkách spolupracuji se spoustou šikovnějších kolegů. Baví mě spojovat šikovné lidi.


Moje filozofie: … jak říká Jaroslav Dušek ve Čtyřech dohodách – snažím se dělat vše co nejlépe, ale ne lépe – abych se z toho nezbláznil. Nejvíc mě potěší, když díky zahradě, na jejímž vzniku jsem se podílel a která dělá majitelům radost, vznikne přátelství a důvěra.


Členství v SZÚZ: Členem jsem se stal po zisku ocenění Zahrada roku v roce 2015. Jsme skutečně skupina fanatických zahradníků, kteří pro svou práci obětují mnohé. Dalo mi to naději, že to, co děláme má smysl.


Co chci jako člen představenstva SZÚZ: Musíme vystupovat jako odborníci a nenechat se zamést nějakým „chytrým“ nápadem někoho, kdo o naší práci mnoho neví. Stále vysvětlovat, proč se mají přírodní principy brát vážně a hledat s ostatními lidmi společná řešení.