Park roku 2019 Výsledky

Tisková zpráva ke stažení Parkem roku jsou Tyršovy sady v Pardubicích [DOC, 455 kB]

 

Parkem roku 2019 jsou Tyršovy sady v Pardubicích, ocenění směřuje i do Prahy a Zlína

Vítězem soutěže Park roku 2019 se na základě rozhodnutí odborné poroty stala revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích. Druhým místem porota ocenila dvě díla: Stříbrná medaile ozdobí Čelakovského sady v okolí Národního muzea v Praze a Velískovu zahradu ve Zlíně-Malenovicích. Třetí místo získala obnova centrální části Královské obory Stromovka v Praze. O titul Park roku 2019 se ucházelo čtrnáct parků, což je nejvíce v historii odborné soutěžní přehlídky, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně již od roku 2003. Členové odborné poroty hodnotili přihlášené parky v polovině září. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 6. listopadu na Hradě v Litoměřicích u příležitosti konference Zeleň ve městech a obcích Ústeckého kraje. Park Jiráskovy sady v Litoměřicích byl totiž posledním vítězem soutěže Park roku v roce 2017.

Porotci letos měli rozhodování velmi složité, protože kvalita přihlášených děl byla velmi vysoká. Proto kromě prvního až třetího místa získala další kvalitní díla ceny partnerů soutěže. Cenu děkanky Zahradnické fakulty MENDELU získal Park u kostela v Tišnově, Cenu děkana Fakulty architektury ČVUT Park u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí. Cenu Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu a zároveň i Cenu Svazu školkařů České republiky si odnáší lesopark Skalky v Novém Jičíně.

Soutěž Park roku navazuje na soutěž O nejlépe realizované sadovnické dílo, u jejíhož zrodu v roce 2003 stáli emeritní profesor Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Jaroslav Machovec a Václav Weinfurter, krajinářský architekt, který dlouhá léta působil v Klatovech. Oba již zemřeli, ale jejich podíl na rozvoji oboru krajinářské architektury je neopominutelný. Proto jsou každoročně udělovány ceny nesoucí jejich jména. Cenu profesora Jaroslava Machovce získala v letošním roce obnova podzámeckého alpina v Průhonickém parku a Cenu Václava Weinfurtera hřbitov v Dolních Břežanech, který je součástí komponované krajiny.

Návštěvníci webové stránky www.parkroku.cz mohli svým hlasováním ovlivnit, který park získá cenu veřejnosti. Hlasování bylo zahájeno 15. září a ukončeno 5. listopadu.

 

Bližší informace o oceněných dílech, výsledky a odkaz na fotografie jsou v tiskové zprávě [DOC, 455 kB]. U seznamu na konci jsou uvedeni autoři fotografií.

Máte-li zájem o bližší informace, případně kontakty na přihlašovatele děl, neváhejte mě kontaktovat.

 

Ing. Jana Šimečková

ředitelka

Svaz zakládání a údržby zeleně

Údolní 33, 602 00 Brno

mail: info@szuz.cz, mobil: +420 777 581 544, www.szuz.cz