Park roku 2021 hlasování veřejnosti
15.9. 2021 Tisková zpráva ke stažení [DOCX, 485.54 kB]
Tisková zpráva Svazu zakládání a údržby zeleně, z.s.
Lidé můžou znovu vybírat Park roku. O přízeň veřejnosti soutěží dvanáct děl.
Brno, 15. září 2021 – Ode dneška mají lidé možnost hlasovat pro Park roku 2021. O Cenu veřejnosti stejně jako o hlasy odborné poroty se uchází dvanáct přihlášených děl z celé České republiky. Všechna je představuje web parkroku.cz, kde může parky laická i odborná veřejnost hodnotit. Soutěž už po sedmnácté organizuje Svaz zakládání a údržby zeleně. Letošní rozmanitý ročník poprvé výrazněji vyzdvihuje téma hospodaření s dešťovou vodou. Projekty právě v těchto dnech v terénu hodnotí i šestičlenná odborná porota.
Souboj o Cenu veřejnosti potrvá měsíc. Hlasující může podpořit i více parků a přidělit soutěžnímu dílu jednu, dvě nebo tři hvězdičky. Do ankety se lidé z jedné IP adresy můžou zapojit vždy jednou za týden. „Pořadí parků, v jakém se zobrazují na webové stránce se neustále mění, aby žádný park nebyl v průběhu hlasování zvýhodněn,“ vysvětluje ředitelka pořádajícího Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková.
Letošní přehlídka parků je mimořádně rozmanitá. Zhotovitelé, investoři nebo projektanti přihlásili díla od proměny lesních porostů v Máchově kraji v lesopark až po úpravu někdejší skládky stavebního materiálu vedle satelitního městečka v Praze-Slivenci. Vůbec poprvé prostupuje soutěž výrazněji myšlenka hospodaření s dešťovou vodou. Třeba ta, která spadne do železobetonové nádrže v parku Okružní v Prostějově, dál přetéká do okolních ploch kreativně přetvořených v poldr.
Právě porota, jejíž členy jmenovaly odborné organizace a univerzity, objíždí od 14. do 16. září všechna přihlášená díla. Porotci hodnotí tři klíčové etapy vzniku každého parku – projekt, realizaci a údržbu. „Budování parku je kontinuální a nekončící proces, proto sledujeme i to, jak pěstitelé o místo po realizaci pečují. Zajímá nás ale také udržitelnost projektu – jinými slovy, jak se osvědčil v čase, a jak slouží veřejnosti,“ vysvětluje Rostislav Ivánek.
I letos se do přehlídky přihlásily jak parky po rekonstrukci nebo revitalizaci, tak ty nově založené. Projekt musel být dokončený nejpozději v roce 2013. Vyhlášení výsledků, o kterých rozhodne porota i laická veřejnost, je v plánu 21. října v Pardubicích. Vyhlášení výsledků se uskuteční jako součást odborné konference Parky pro život – trendy, tradice, budoucnost. Účastníci konference budou mít možnost si prohlédnout Tyršovy sady, které zvítězily v minulém ročníku soutěže v roce 2019.
Soutěžní díla: Radčice – meandr řeky Mže (Plzeňsko), Zámecká zahrada a park Oslavany (Brněnsko), Komenského náměstí (Praha), park U Kněžské louky (Praha), park Granátová (Praha), lesopark U Nádraží a Lázeňský vrch (Českolipsko), Park centra vzdělávání a vědy UPOL (Olomouc), Plánské nábřeží (Táborsko), park Santoška (Praha), Stromovka (Humpolec), Křížový kopec (Hustopeče), park Okružní (Prostějov).
Složení odborné poroty: Rostislav Ivánek, Ing. Jana Šimečková (oba za Svaz zakládání a údržby zeleně), Ing. Tereza Havránková (Fakulta architektury ČVUT), Ing. Marek Holán (Zahradnická fakulta MENEDELU), Ing. Ondřej Nečaský (Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu), Ing. Ondřej Ottomanský, Ph.D. (Svaz školkařů ČR)
Více informací:
Ing. Jana Šimečková, ředitelka SZÚZ
simeckova@szuz.cz, 777 581 544