Zahrada desetiletí

Tisková zpráva Svazu zakládání a údržby zeleně

15. 6. 2015

Zahrada desetiletí - výsledky ankety [DOC, 465.5 kB]

 

19. 3. 2015

Zahrada desetiletí - vyhlášní ankety [DOCX, 72.91 kB]

Podrobnosti, fotografie: Ing. Jana Šimečková, 777 581 544, simeckova@szuz.cz, www.zahradadesetileti.cz

Logo SZÚZ  zahrada desetileti_RGB

Hlasování v anketě Zahrada desetiletí

Svaz zakládání a údržby zeleně připravil na jarní období unikátní soutěžní anketu Zahrada desetiletí, ve které může hlasovat odborná i laická veřejnost pro osmnáct zahrad nominovaných na základě úspěchů v soutěži Zahrada roku. Cílem ankety je představit veřejnosti kvalitně vyprojektované a realizované zahrady, zmapovat trendy při tvorbě zahrad v uplynulém desetiletí a zjistit, jaké typy zahrad jsou dnes v oblibě. Hlasování bude zahájeno   1. dubna na na webové stránce zahradadesetileti.cz, kde soutěžící zahrady představují jejich tvůrci. Výsledky ankety oznámí organizátoři v polovině června v rámci Víkendu otevřených zahrad.    

Poprvé se nominované zahrady představují veřejnosti v rámci veletrhu FOR GARDEN v areálu PVA v Praze -Letňanech ve dnech 19. – 22. března. Ve vstupní hale si mohou návštěvníci prohlédnut výstavu posterů, které graficky zpracovali autoři projektů zahrad.

Možnost zúčastnit se ankety si vysloužili tvůrci třiceti zahrad, které se v soutěži Zahrada roku, pořádné každoročně profesním sdružením Svaz zakládání a údržby zeleně, umístili v letech 2004-2014 na prvních třech místech. Jedinou podmínkou byl souhlas majitele.

Do ankety bylo nakonec zaregistrováno osmnáct zahrad napříč všemi ročníky. Bude jistě zajímavé sledovat, jak a jestli se změnily požadavky majitelů, jaké se objevily nové technologie, jaké jsou nároky na péči o zahrady.

Zahrady, o kterých se v anketě bude hlasovat, jistě nepředstavují běžnou úroveň zahrad v České republice. Jsou to zahrady, které již jednou ocenila odborná porota. Ta ovšem nikdy neměla možnost porovnávat zahrady v jednotlivých letech mezi sebou, tuto jedinečnou možnost nyní bude veřejnost mít. Není důležité, která zahrada v anketě zvítězí. Důležité je, aby si současní i budoucí majitelé zahrad uvědomili, že tvorba zahrady je proces, který by měli svěřit odborníkům – zahradním architektům a kvalitním zahradnickým firmám. Jedině tak získají zahradu, která se může jednou stát třeba i zahradou desetiletí.

Ochutnávkou před zahájením hlasování je seminář Trendy při tvorbě zahrad VIII., který pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně jako doprovodný program veletrhu FOR GARDEN v pátek 20. 3. 2015 od  10:30 do 16:00 hod. Místo konání: PVA EXPO Praha, Beranových 667, Praha 9, Letňany.

Zahrada desetiletí sponzoři