ZAHRADA roku 2014

Tisková zpráva Svazu zakládání a údržby zeleně

22. 9. 2014

Tisková zpráva Zahrady roku 2014 ke stažení [DOC, 415 kB]

Podrobnosti, fotografie: Ing. Jana Šimečková, simeckova@szuz.cz,  tel. 777 581 544

 

Logo SZÚZ   zahrada-2014

Zahradou roku 2014 je střešní zahrada v Holešovicích

(Brno, 22. 9. 2014) Nejvyšší ocenění v letošním ročníku soutěže Zahrada roku získala zahrada na terase bytového domu v Praze – Holešovicích. Vzhledem k vyrovnanosti soutěžních děl se odborná porota rozhodla udělit dvě druhá místa. Na pomyslném stříbrném stupínku se umístila malá zahrada v pražské předměstské čtvrti Dolní Chabry společně se zahradou přírodního charakteru ve Vonoklasech.

 

V roce 2014 bylo do soutěže Zahrada roku přihlášeno osm zahrad nejrůznějšího charakteru z celé České republiky. Odborná porota hodnotila přihlášená díla ve dnech 23. – 25. června. Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny v Zámecké jízdárně v Lednici 12. září.

 

Vítězná zahrada v Holešovicích jakoby ani nebyla na střeše.  Zřetelně vymezený prostor terasy u bytu nad holešovickým přístavem o rozloze 430 m² dává zapomenout na výšku nad zemí, ale přes rostliny a plůtky na okrajích se objevují výhledy nad ulicemi a řekou. Terasa je zdařile rozčleněna na odpočinkovou část, prostor pro zábavu i společenskou část. Jednou z hlavních zón je příležitostné sezení, které zahrnuje jednoduchou pergolu s využitím jemného textilu. Vodní fontána či pohled na oheň vytvářejí příjemné oddychové prostředí. Druhou hlavní zónou je hrací prostor pro děti, rozmístěný v několika částech terasy. Hrací prvky připomínají loď, technické zařízení je „maskováno“ kapitánským můstkem, což všechno koresponduje s pohledem na holešovický přístav. Jednotlivé prvky v zahradě jsou originální, navrhované speciálně pro tento projekt.  V proměnách jara, léta a podzimu jsou dominantní jednotlivé druhy a skupiny rostlin. „Za letních večerů, když se na dlažbě rozloží sedací vaky a příjemný koberec do exteriéru, je střešní zahrada ideální místo na pozorování hvězd“, říkají její majitelé.

 

Zahradu v Dolních Chabrech přirovnal Petr Mičola, člen poroty, k náhrdelníku se smaragdy.  „Všechno směřuje k praktickému využití, každý centimetr má svůj účel a všechno je spojeno v logický celek. Zahrádka připomíná náhrdelním se smaragdy s jedním dominantním kamenem navlečeným kolem „krku“ domu. Ten největší kámen je dřevěná odpočinková terasa se čtyřmi platany, stříhanými do přísného tvaru.“ Větve jsou vedené na bambusových tyčích, které tvoří základ baldachýnu a zavěšené světlo vytváří iluzi dalšího pokoje. Dřevěná paluba podél domu umožňuje jít čistou nohou až k záhonům zeleniny. Tady si teprve člověk uvědomí ten architektonický počin, tu přítomnost myšlenky, která rozhodla, aby se celá část zahrady zvedla a přizpůsobila se výšce podlahy pokoje.

Ing. Radmila Fingerová, členka poroty: Krásná ukázka, že i v  nepříznivých podmínkách lze vytvořit vysoce kvalitní zahradu. Typ zahrady, který respektuje uliční prostor a vytváří půvabnou předzahrádku nejen pro majitele domu, ale i pro kolemjdoucí. Vysoce kvalitní a inovativní řešení „zatravněné dlažby vjezdu do garáže“ povyšuje tento obvykle pouze užitkový prostor na prostor zahradní. Velice praktické je umístění vodovodního kohoutku s umyvadlem na fasádě domu. Všechny technické detaily jsou vysoce kvalitně vyřešeny. Náklady na založení zahrady a údržbu jsou pro investora velice příznivé.

 

Harmonická zahrada přírodního charakteru ve Vonoklasech voní čerstvě pokosenou loukou, svobodou a radostí, klidem, rodinnou harmonií. Také harmonií mezi moderním domem, současným životním stylem, přístupem ke kompozici, funkčnímu členění a nárokům na údržbu zahrady. Zahrada v přírodním stylu působí ležérně, jako by se nikdo o nic moc nestaral, ale přesto je z ní cítit jasná koncepce. Dobře využitý příjezd do zahrady, citlivě umístěný přístřešek pro auta, přední část zahrady s „obyčejným trávníkem“, štít domu zjemněný treláží s popínavými rostlinami, přírodní koupací jezírko navazující na dřevem obložené křídlo domu, citlivě zachované staré ovocné stromy, moderní besídka nebo respirium. Poeticky racionální členění zadní části zahrady reaguje na potřeby celé rodiny. Zvýšené záhony pro zeleninu a jahody, rovná plocha kolem domu s pískovištěm, na kterém ještě leží nářadí z poslední realizace dětského projektu. Ze zahrady je jasně cítit, že je pokračováním vnitřní dispozice domu a v pozadí, za kamennou zdí, navazuje les. (Ing. Petr Mičola – člen poroty).

 

Díla hodnotila odborná porota jmenovaná představenstvem Svazu zakládání a údržby zeleně:

Ing. Olga Nováková – vedoucí úseku rozvoje města Magistrátu města Brna

Ing. Radmila Fingerová – krajinářská architektka / Ústav urbanismu Fakulty architektury ČVUT

Ing. Jitka Trevisan – krajinářská architektura / Trevisan ateliér +

Ing. Přemysl Krejčiřík, Ph.D. – krajinářský architekt / Ústav biotechnicky zeleně ZF MENDELU

Bc. David Mičan – majitel zahradnické firmy Zahrada M / člen SZÚZ

Ing. Petr Mičola – krajinářský architekt / ateliér BONMOT, spol. s.r.o.,

Ing. Ivan Staňa – vedoucí Správy průhonického parku / Botanický ústav AV ČR v.v.i

Ing. Petr Šiřina – krajinářský architekt / Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i.

 

Soutěž podpořily:

Arboeko logo   KB BLOK logo

 

Podrobnosti o oceněných dílech:

1. místo

Střešní privátní zahrada v Praze - Holešovicích

Autor projektu a zhotovitel: Flera s.r.o.

Hlavní realizátor: Štěpán Hauf

Další zhotovitelé: Gravelli, Lucie Nepasická

Termín realizace: léto 2013,

Rozsah díl:  430 m²

 

V letošním ročníku byla udělena dvě druhá místa.

2. místo

Zahrada v Dolních Chabrech

Zdeněk Hradilák – JASAN – zahradnické služby

Autoři projektu: Partero - zahradní architekti, Ing. Mirka Svorová a Ing. Jakub Finger

Termín realizace: podzim 2011

Rozsah díla: 430 m ²

 

2. místo

Privátní zahrada ve Vonoklasech

FLERA s.r.o.

Autoři projektu: Ing. Ferdinand Leffler, Ing. Jiří Stiborek

Termín realizace: podzim 2011

Rozsah díla: 2 150 m ²

Další zhotovitelé: Vrbičky.net - Jiří Rech, TERESTRA s.r.o., STŘECHY ROEDL - Roedl Kamil,

Kamil Cifera, Bluespring - Petr Novák, Pozemstav Bohemia, s.r.o.,